7-Dniowa Dieta Budowy Ciała: Ostateczny przewodnik

image

Dla kulturystów lub dla tych, którzy chcą wejść w kulturystykę, odżywianie odgrywa istotną rolę w sukcesie i porażce. Dla wielu, odżywianie może być prawdziwym wyzwaniem, zarówno w zakresie zrozumienia wymagań żywieniowych i spójności diety.To nie jest tylko konieczne, że odpowiednia liczba kalorii są spożywane na co dzień, aby przynieść wzrost mięśni lub utratę tłuszczu, ale spożycie makroskładników (białka, tłuszcze i węglowodany) będzie również odgrywać znaczącą rolę w zmianach składu ciała.Ten artykuł będzie służyć jako ostateczny przewodnik dla kulturystyki żywienia i dostarczyć kluczowych informacji, które poprowadzą Cię do sukcesu. 7-dniowy plan diety próbki można również znaleźć w kierunku zakończenia artykułu do przyszłego odniesienia.

Żywność do jedzenia

Rozważając, które pokarmy powinny być włączone do naszej diety, istnieją dwa główne czynniki żywieniowe, które dyktują tempo wzrostu mięśni i utraty tłuszczu - kalorie i makroskładniki. Dlatego też należy wybierać pokarmy, które wpływają na te dwa czynniki.Kiedy celem jest budowa mięśni, potrzebne są dodatkowe kalorie. Przebywanie w nadwyżce kalorycznej przez pewien okres czasu w połączeniu z treningiem oporowym spowoduje znaczną hipertrofię mięśni (wzrost). Jeśli celem jest utrata tkanki tłuszczowej, kalorie są niezwykle ważne po raz kolejny. Tym razem, aby ułatwić utratę tłuszczu i utrzymać masę mięśniową, należy ustanowić deficyt kaloryczny oraz wykonywać i utrzymywać trening oporowy. Makroskładniki odżywcze odgrywają rolę w zmianie składu ciała, a co za tym idzie, istotne jest, aby spożywać prawidłowe proporcje makroskładników odżywczych. Biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywa we wzroście i naprawie, białko powinno być szczególnie interesujące dla kulturysty. Biorąc to wszystko pod uwagę, jakie pokarmy powinny być priorytetowe w planie diety?

1) Chude mięso

Białka są najważniejszym składnikiem odżywczym dla kulturysty zarówno w fazie przyrostu masy mięśniowej, jak i utraty tłuszczu. Chude mięso dostarcza organizmowi znaczną ilość białka, które wspomaga wzrost i utrzymanie mięśni. Indyk, kurczak, chuda wołowina, schab wieprzowy, łosoś i dorsz to przykłady chudych mięs, które mają wysoką zawartość białka i są korzystne dla zdrowia.

2) Ziarna

Całe ziarna, takie jak brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, proso, quinoa, owies i granola powinny być dodawane w diecie kulturysty. Pełne ziarna, będące głównie węglowodanami, dostarczają organizmowi energii, zwiększają sytość i dostarczają kluczowych mikroskładników odżywczych, które są niezbędne do wzrostu i utrzymania mięśni.

3) Nabiał

Podobnie jak w przypadku chudego mięsa, produkty mleczne są zazwyczaj bogate w białko i dlatego powinny być uwzględnione w diecie kulturysty. Spożywanie produktów takich jak jogurt grecki, ser twarogowy, mleko i sery znacznie zwiększy spożycie białka.

4) Owoce i warzywa

Dla kulturysty jedzenie szerokiej gamy owoców i warzyw jest zalecane, aby zapewnić, że spożywają one wystarczającą ilość witamin i minerałów, aby ułatwić wzrost i regenerację.

5) Orzechy i rośliny strączkowe

Orzechy i rośliny strączkowe są pełne istotnych mikroskładników odżywczych, białka i zdrowych tłuszczów. Zaleca się, aby kulturysta jadł różne orzechy i rośliny strączkowe, aby przyczynić się do zwiększenia mięśni i ogólnego stanu zdrowia.

Pokarmy, których należy unikać

Istnieje szereg pokarmów, które mogą być szkodliwe dla wzrostu mięśni. Jako kulturysta, w celu poprawy estetyki, ważne jest, że te pokarmy są ograniczone lub unikać w jak największym stopniu, ponieważ mogą one zakłócać postępy. Pokarmy te mogą nie tylko zakłócać wzrost mięśni, ale także wpływać na ogólny stan zdrowia.

1) Żywność przetworzona

Są to pokarmy, które zostały wyprodukowane i często są wysokokaloryczne i mają niską wartość odżywczą. Nie tylko przetworzona żywność może negatywnie wpływać na postępy w kulturystyce, jedzenie dużej ilości przetworzonej żywności może być szkodliwe dla zdrowia. Pieczywo, biały chleb, biały makaron, przetworzone mięso, lody, pizza, soda i słodycze są wszystkimi przykładami przetworzonej żywności.

2) Żywność smażona na głębokim tłuszczu

Żywność, która została głęboko smażone mają tendencję do powodowania stanów zapalnych w organizmie i negatywnie wpływają na zdrowie. Należy ograniczyć spożycie takich produktów jak frytki, paski kurczaka, krążki cebuli, smażone ryby i paluszki mozzarelli.

3) Alkohol

Choć technicznie rzecz biorąc alkohol nie jest pokarmem, w wielu badaniach wykazano, że hamuje on wzrost mięśni i czas regeneracji. Dlatego należy pić z umiarem i mieć świadomość negatywnego wpływu alkoholu na przyrosty.

7-dniowy plan diety dla kulturystów

Poniżej znajduje się 7-dniowy plan diety, który może być stosowany zarówno w sezonie jak i poza nim. Podczas obu, rodzaj żywności, które należy jeść powinny być takie same z jedyną różnicą jest ilość - to wyjaśnia, dlaczego ilości każdej żywności nie zostały przepisane.Pamiętaj, aby obliczyć zarówno kalorii i makro celów przed rozpoczęciem każdego planu żywieniowego. Jeśli nie zostaną one ustalone, postępy są mało prawdopodobne. Ustalenie tych celów pozwoli ci lepiej zrozumieć, jakie ilości i rodzaje żywności należy traktować priorytetowo. Pamiętaj, że jest to przykładowy plan i dlatego można go dostosować do pory roku, preferencji żywieniowych i wymagań dietetycznych.

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

Dzień 6

Dzień 7

Plusy i minusy odżywiania kulturystów

Nie ma wątpliwości, że utrzymanie dobrego odżywiania może być trudne dla wszystkich osób. Dieta kulturysty może być szczególnie trudne, ale również być bardzo satysfakcjonujące w tym samym czasie. Ta sekcja będzie szczegółowo kilka plusów i minusów często związane z diety kulturystów.

Plusy

  • Pamiętając o żywności omówione powyżej, opierając dietę wokół wielu z wyżej wymienionych żywności może mieć znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia, a nie tylko wzrost mięśni i utrata tłuszczu.Po diecie podobnej do przykładowego planu zapewni, że szeroki zakres mikroskładników odżywczych są spożywane. Mikroskładniki odżywcze są wymagane do wielu funkcji, w tym krzepnięcia krwi, skurcz mięśni, równoważenia płynów i utrzymania i regeneracji komórek.Spójne, dobrze zaplanowane, bogate w składniki odżywcze diety, ma wyraźny i znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia i funkcji i minimalizuje ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroba wieńcowa serca i raka. Ponadto, dieta kulturysty ma tendencję do wysokiej zawartości białka, które zostało wielokrotnie uznane za korzystne dla mięśni i zdrowia kości, sytości, a także ułatwienia utraty tłuszczu.Odżywianie kulturystów jest zazwyczaj bardzo regimented - to jest często postrzegane jako negatywne. Jednakże, będąc bardzo ścisłe w żywieniu i trzymanie się tego składnika odżywczego gęstej diety jest wyraźnie najbardziej skuteczną metodą zapewnienia sukcesu i promowania zdrowia & function.Lastly, często kulturystów są w pozycji zazdrości, że są one dopuszczone do jedzenia posiłków i przekąsek w częstych odstępach czasu (jak widać w przykładowym planie żywieniowym). Powodem tego jest zapewnienie, że synteza białek mięśniowych (MPS) jest zoptymalizowana i utrzymana.MPS jest siłą napędową wzrostu mięśni i utrzymania, a zatem maksymalizacja MPS jest priorytetem dla wszystkich kulturystów. Stymulacja MPS zwiększa tempo adaptacji, ułatwiając tym samym regenerację i w konsekwencji wzrost. Nieregularne spożywanie białka może spowodować spadek MPS do poziomu suboptymalnego i utrudnić proces budowy mięśni. Jednak spożywanie posiłków białkowych w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia stymuluje i optymalizuje MPS.

Kons

  • W ramach przygotowań do zawodów kulturystycznych, prawdziwym wyzwaniem dla kulturystów może być znaczne obniżenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Aby to nastąpiło, osoba musi być ścisłe i spójne z ich żywienia w celu zapewnienia, że tkanka tłuszczowa jest tracona w stałym tempie.Jak wspomniano wcześniej, deficyt kalorii jest wymagane do doprowadzenia do redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak utrzymanie niskiego spożycia kalorii przez długi okres czasu może mieć negatywny wpływ na poziom energii i snu. Połączenie niskiej energii i słabego snu może wpłynąć na zdolność osoby do trenowania na wysokim poziomie. Bardziej szczegółowo, nie dostając wystarczająco dużo snu lub o niskiej jakości snu może wpływać na proces odzyskiwania z treningów bouts.As mentioned, kulturystów muszą być bardzo regimented z każdym posiłkiem i nie powinny odbiegać od ich planu żywieniowego, jeśli w ogóle możliwe. Oznacza to, że spotkania towarzyskie, picie alkoholu i jedzenie na zewnątrz musi być sporadyczne i w granicach, więc nie zmienia ich cel.Ponadto, niektórzy mogą znaleźć diety kulturystów być dość restrykcyjne, jak istnieje wiele pokarmów, które mogą być szkodliwe dla postępu lub nie pasuje do wcześniej określonych celów kalorii i makro.Wreszcie, istnieje realna potrzeba śledzenia zarówno makr i kalorii, szczególnie dla początkujących. Śledzenie może stać się prozaiczne i irytujące w czasach, jednak jest to jedyny sposób, że kulturysta może zapewnić, że jedzą prawidłowo do optymalizacji wyników.Dla bardziej doświadczonych kulturystów może być mniej popytu na śledzenie każdego dnia, jak będą mieli większą wiedzę na temat tego, co trzeba jeść, kiedy jeść i ilości wymaganych. Jednak śledzenie będzie nadal wymagane w pewnych okresach, niezależnie od doświadczenia.

Podsumowanie

Kulturystyka wymaga dużego zaangażowania zarówno pod względem treningu, jak i odżywiania. Ci, którzy są w stanie być konsekwentni w treningu i żywieniu, poczynią największe postępy.Aby zoptymalizować tempo zmian, konieczne jest, aby kulturyści spożywali szereg pokarmów bogatych w składniki odżywcze, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na kalorie i makroskładniki pokarmowe. Żywność, która może być szkodliwa, taka jak żywność przetworzona i alkohol, powinna być ograniczona w jak największym stopniu.