Postanowienia fitness? Skup się na celach

image

Zobowiązałeś się, że w nowym roku zaczniesz zdrowo. Ale jak zamierzasz to osiągnąć?

Ustalanie postanowień fitness może być trudnym zadaniem - często ludzie wyznaczają sobie cele, które trudno utrzymać, próbują zmienić dietę w ciągu kilku dni lub oczekują, że w ciągu kilku tygodni zauważą znaczną utratę wagi, i są rozczarowani, gdy nie widzą rezultatów. Ale postanowienia fitness działają.

Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, planując swoją przyszłość w stylu fit:

Uczyń swoje postanowienia zorientowanymi na cel

Nie stawiaj sobie otwartych lub nierealistycznych celów, takich jak "schudnę" lub "będę częściej chodzić na siłownię". Bądź bardziej konkretny w swoich postanowieniach, np. "schudnę 4 kg w ciągu najbliższych czterech miesięcy" lub "będę wykonywać 150 godzin ćwiczeń cardio tygodniowo". Możliwe, że w ten sposób uda Ci się schudnąć więcej, co sprawi, że poczujesz, że odchudzanie jest łatwe.

Wyznaczaj realistyczne cele

Tworząc plan pamiętaj, aby opierać go na sobie, a nie na innych. Ponadto cele muszą mieć swoje uzasadnienie - dlaczego chcesz je osiągnąć? Musisz być w to zainwestowana. Jeśli nie, to tylko kilka słów na papierze.

Upewnij się, że Twoje postanowienia są osiągalne. Mówienie "Będę chodził na siłownię 7 dni w tygodniu przez cały rok", kiedy nie postawiłeś na niej stopy przez ostatni rok, jest trochę naciągane. Postaw sobie jeden lub dwa cele, które są rozsądne i osiągalne - np. "Zmieszczę się w tę starą parę dżinsów" lub "Będę ćwiczyć przez 30 minut 2-3 dni w tygodniu" i stopniowo zwiększaj ich liczbę w ciągu roku. Dobrym pomysłem jest wyznaczanie celów na tydzień lub miesiąc. Próbując zdrowiej się odżywiać, wprowadzaj małe zmiany, np. jedzenie jednego owocu dziennie, i zwiększaj je, gdy staną się codziennym nawykiem.

Zapisz to

Zapisując swój plan lub używając fitness trackera, takiego jak HealthifyMe, sprawiasz, że Twoje cele stają się bardziej namacalne. Badania pokazują, że prowadzenie pisemnego rejestru swoich postępów również może pomóc w osiągnięciu sukcesu. Zapisuj swoją wagę co tydzień i notuj, co jesz. To nie tylko pomoże Ci wskazać niezdrowe wzorce, ale również zobaczyć, jak dostosowujesz się do zdrowszych wzorców żywieniowych, co z kolei może być dużym motywatorem!

Aplikacja taka jak HealthifyMe, która oprócz dziennika stylu życia i ćwiczeń, oferuje nawet wgląd w działania (analizuje twoją codzienną dietę i ćwiczenia oraz oferuje sugestie, jak pozostać na właściwej drodze), co może być kluczowe dla osiągnięcia twoich celów.

Krótkoterminowe punkty kontrolne

Pojedynczy cel wyznaczony daleko w przyszłości jest trudniejszy do zmotywowania się. Większość z nas jest bardziej skłonna do osiągnięcia sukcesu, gdy dostaje pozytywne wzmocnienie w trakcie procesu osiągania większego celu.

Dlatego tak ważne jest wyznaczanie krótkoterminowych punktów kontrolnych. Cotygodniowe lub dwutygodniowe cele pozwalają na sprawdzenie, czy nie zboczyłeś z kursu. Jeśli Twoje długoterminowe postanowienie wydaje się przytłaczające (np. zrzucenie 20 kg do przyszłego roku), możesz podzielić je na bardziej krótkoterminowe, mierzalne cele dzienne lub tygodniowe (zrzucenie kilograma co dwa tygodnie). Ponieważ będziesz w stanie śledzić swoje postępy stopniowo, ale konsekwentnie, będziesz w stanie zobaczyć, że Ci się udało, a jeśli nie, będziesz mógł wprowadzić poprawki do swojego planu, co jest najlepszym sposobem na pozostanie na dobrej drodze.