7 zdrowych produktów spożywczych, które poprawiają trawienie

image

Często słyszymy, że ludzie skarżą się na ból brzucha spowodowany niestrawionym jedzeniem. W większości przypadków ból ustępuje w ciągu dnia lub dwóch. Ale co powoduje, że jedzenie jest niestrawione? Niestrawność jest zwykle spowodowana problemami z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Niestrawność jest również spowodowana pewnymi stanami chorobowymi i czynnikami związanymi ze stylem życia. Aby utrzymać niestrawność na dystans, dodaj poniższe pokarmy do swojej codziennej diety, aby przywrócić porządek w układzie trawiennym.

Żywność poprawiająca trawienie

Kiedy twój żołądek nie trawi jedzenia, może uszkodzić nerw, który reguluje układ trawienny i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie mięśni w żołądku i jelitach. Kiedy tak się dzieje, niestrawione jedzenie może fermentować i prowadzić do rozwoju bakterii, a także prowadzić do kilku problemów zdrowotnych. Jak poprawić układ trawienny i zapewnić dobre zdrowie? Jakie jedzenie można wziąć poprawić trawienie?

1. Pszenica

Pszenica jest podstawowym pożywieniem dla wielu rodzin na całym świecie. Spożywana jako pełnoziarnista jest źródłem wielu składników odżywczych i błonnika pokarmowego. Twój organizm potrzebuje co najmniej 25 gramów błonnika dziennie. Pszenica jest bogata w błonnik, który pomaga w sprawnym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Błonnik zawarty w pszenicy zwiększa objętość stolca i może zmniejszyć zaparcia, a także działa jak prebiotyki i pomaga w dostarczaniu zdrowych bakterii do jelit.

2. Szpinak

Szpinak jest doskonałym źródłem błonnika, który pomaga poprawić trawienie. Jak wspomniano wcześniej, błonnik dodaje luzem do stolca i przyspiesza jego tempo przez przewód pokarmowy. Szpinak jest również doskonałym źródłem składników odżywczych, takich jak witamina K, witamina C, witamina A, magnez i folian. Magnez pomaga złagodzić zaparcia poprzez poprawę skurczów mięśni w przewodzie pokarmowym. Ponadto, badania wykazały również, że szczególny rodzaj cukru o nazwie "sulfochinowoza" znalezione w szpinaku i innych zieleni liściastej paliwa wzrostu zdrowych bakterii jelitowych, a tym samym promowanie trawienia.

3. Piersi z kurczaka

Jeśli jesteś jedną z osób cierpiących na zespół jelita drażliwego lub wrażliwość jelit, to pierś z kurczaka jest "koniecznością" w twojej diecie, ponieważ jest bogata w białko i niezbędne aminokwasy. Ponadto, pierś z kurczaka jest białkiem mięsnym, które składa się głównie z chudego białka. Chude białko jest łatwo strawne i nie jest fermentowane przez bakterie jelitowe.

4. Imbir

Imbir jest korzeń, który jest częścią medycyny wschodniej i jest dobrze znany, aby poprawić trawienie i przyspieszyć opróżnianie żołądka. Wiadomo, że ma konkretną skuteczność na proces trawienia i z kolei rozluźnia mięśnie jelit. Imbir stymuluje wydzielanie żółci, śliny i enzymów żołądkowych, które pomagają w trawieniu, a także przyspieszają przesuwanie się pokarmu z żołądka do jelita cienkiego. Jest również dobrze znany z tego, że zmniejsza ryzyko nudności, zgagi i dyskomfortu żołądka w medycynie ajurwedyjskiej.

5. Jogurt

Jogurt zawiera przyjazne bakterie zwane probiotykami. Probiotyki, które żyją w twoim przewodzie pokarmowym to dobre bakterie, które mogą pomóc poprawić trawienie i utrzymać zdrowe jelita. Jogurt pomaga w problemach trawiennych, takich jak zaparcia i biegunki oraz wzdęcia. Wiadomo również, że poprawia trawienie cukru mlecznego lub laktozy.

6. Olej rybi

Olej rybny jest dobrze znany z tego, że odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego w jelitach. Badania wykazały, że Omega-3 przyjmowane z dużą ilością błonnika, pokarmów probiotycznych i zdrowej diety może zwiększyć różnorodność mikrobiomu jelitowego. Mówiąc prościej, olej rybi jest składnikiem odżywczym ułatwiającym wypróżnianie, który promuje dobre zdrowie jelit.

7. Papaja

Papaja zawiera enzym trawienny o nazwie papaina, który pomaga rozbić włókna białkowe i wspomaga proces trawienia. Owoc ten jest również znany z łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego, wzdęć i zaparć. Ze względu na swoje właściwości żołądkowo-jelitowe, papaja jest również wykorzystywana jako główny enzym w suplementach diety.

Jak poprawić trawienie?

Teraz, gdy znasz już listę pokarmów poprawiających trawienie, ważne jest również, aby wiedzieć, jak naturalnie poprawić trawienie w domu. Istnieje kilka prostych sposobów, w których można poprawić trawienie, które obejmują:

Wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych!

Regularne ćwiczenia w celu poprawy trawienia, a także w celu zmniejszenia stresu, pomagają poprawić pracę układu trawiennego. Praktykowanie jogi w celu poprawy trawienia jest dobrym sposobem. Istnieje kilka asan poprawiających trawienie, takich jak Bharadvajasana lub skręt Bharadvaja, Padangusthasana lub pozę dużego palca u nogi, Paripurna Navasana lub pozę łodzi, Dhanurasana lub pozę łuku, Bhujangasana lub pozę kobry, Matsyasana lub pozę ryby, wśród kilku innych.

Jedz zdrową żywność i nawadniaj się

Ćwiczenia pomagają strawić pewien procent żywności. Aby mieć zdrowe jelita, ważne jest, aby jeść zdrowo, jak również. Włącz włókna w żywności, ponieważ są one znane, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu pokarmowego, takich jak wrzody. Również dodanie trochę tłuszczu do diety jest dobre, jak tłuszcz jest potrzebny do wchłaniania nutrition.Lastly, pić dużo wody, jak niski płyn jest najczęstszą przyczyną zaparć.

Przyjmij zdrowe praktyki żywieniowe

Mindful eating pomaga zmniejszyć objawy trawienne, a także redukuje wzdęcia, gazy i niestrawność. Proces trawienia zaczyna się od jamy ustnej. Upewnij się, że prawidłowo przeżuwasz pokarm, ponieważ pomaga to również we wchłanianiu składników odżywczych.

Podsumowanie

Niestrawność to problem, z którym boryka się wiele osób, głównie z powodu braku ruchu i złych nawyków żywieniowych. Istnieje wiele pokarmów, które wspomagają trawienie i mogą być spożywane w celu złagodzenia niepokoju związanego z niestrawnością. Aby jednak żyć zdrowo, ważne jest, aby spożywać pokarmy wspomagające trawienie regularnie i jako część zdrowej praktyki żywieniowej.