Czy wahania wagi są normalne ?

image

Jeśli doświadczasz wahań wagi, nie martw się, ponieważ są one całkowicie normalne. W rzeczywistości waga ciała przeciętnej osoby waha się o 5-6 funtów w ciągu dnia. Czasami wahania wagi mogą wydawać się niezwykłe. Jeśli doświadczasz wahań wagi o 6 funtów w każdym kierunku w okresie 6 miesięcy, może istnieć poważniejsza przyczyna, którą należy zbadać. Jednak w większości przypadków, wahania wagi są normalne i możliwe do opanowania. Wahania wagi mogą występować w ciągu tygodnia, a nawet zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Istnieje wiele różnych czynników i przyczyn, które mogą się do nich przyczynić. Prześledźmy niektóre z najczęstszych przyczyn wahań wagi:

Przyczyny wahań wagi

Wahania wagi są w większości przypadków spowodowane wyborem stylu życia oraz naturalnymi rytmami i cyklami organizmu. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z tych czynników można kontrolować, wybierając odpowiednią żywność, regularnie ćwicząc i pijąc wystarczającą ilość wody. Prześledźmy niektóre z głównych przyczyn wahań wagi:

Zrównoważona dieta

Przyrost masy ciała może być spowodowany spożywaniem pokarmów bogatych w sól, cukier i tłuszcz. Twoje ciało ma wymaganą ilość kalorii, które musisz spożywać, aby utrzymać zdrową wagę ciała. Jedzenie zbilansowanej diety, która spełnia wymagane spożycie kalorii i jest bogata we włókniste owoce i warzywa, pomoże utrzymać stabilną masę ciała i zmniejszyć wahania. Jeśli obawiasz się retencji wody spowodowanej przez sód, spożywanie pokarmów bogatych w potas i magnez, takich jak banany, orzechy i zielenina, może zrównoważyć poziom sodu. Zmniejszenie spożycia soli pochodzącej z przetworzonej i pakowanej żywności jest ważne i może zmniejszyć wzdęcia i nadmierną wagę.

Pij wystarczającą ilość wody

Picie wystarczającej ilości wody może również zmniejszyć wahania. Dieta bogata w sód może powodować przyrost masy ciała, ponieważ sód zatrzymuje wodę w organizmie, a jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, możesz doświadczyć wzdęć i przyrostu masy ciała w okolicach połowy ciała, a także wahań wagi. Utrzymanie nawodnienia jest ważne dla optymalnego funkcjonowania Twojego organizmu. Pomoże to również w regulacji wahań wagi i może pomóc w całkowitej redukcji wagi.

Waga żywności i wody

Żywność i woda mają masę, która może przyczynić się do wahań wagi. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i dużej ilości wody zapewni szybsze trawienie i mniejszą wagę siedzącą w żołądku przez dłuższy czas.

Mocz i stolec

Mocz i stolec również mają znaczną wagę, która może przyczynić się do wahań wagi. Jeśli doświadczasz zaparć, możesz założyć się, że będziesz czuła się cięższa w śródpiersiu niż zwykle. Pokarmy bogate w sód i tłuszcz zazwyczaj wymagają dłuższego czasu na trawienie. Z tego powodu, picie dużej ilości wody oraz jedzenie owoców i warzyw pomoże w łatwiejszym oddawaniu stolca, a tym samym pomoże w wahaniach wagi.

Czynniki wpływające na wahania wagi

Właśnie omówiliśmy główne przyczyny wahań wagi, ale są też inne czynniki, z których wpływu na Twoją wagę możesz nie zdawać sobie sprawy:

Ćwiczenie

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą być frustrujące tylko po to, by doświadczyć wahań wagi. Jest to normalne podczas uprawiania aktywności fizycznej i może być związane z przyjmowaniem wody, która zastępuje pot wydzielany podczas ćwiczeń. Ćwiczenia fizyczne mogą spalić kalorie spożyte w ciągu dnia. Jeśli spalasz więcej kalorii niż zużywasz, doświadczysz mniejszej fluktuacji wagi i stabilnej utraty wagi.

Warunki medyczne

Utrata wagi niezwiązana z dietą i ćwiczeniami może być wynikiem choroby lub stanu zdrowia. Jeśli doświadczasz wahań wagi bez powodu, poszukaj profesjonalnej pomocy. Niedoczynna tarczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, cukrzyca, a nawet grypa mogą być przyczyną wahań wagi.

Leki

Codzienne przyjmowanie leków wpływa na rytmy biologiczne Twojego organizmu. Mogą one również wpływać na wahania wagi poprzez zwiększenie apetytu, zmianę metabolizmu i powodować zatrzymywanie wody w organizmie. Oto kilka popularnych leków, które powodują takie skutki uboczne:

  • Beta-adrenergiczne blokeryTrójcykliczne leki przeciwdepresyjneSelektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoninyLitTiazolidinedionyInsulinaPigułka antykoncepcyjnaNSAIDS

Jeśli czujesz, że Twoje leki mogą powodować nadmierny przyrost masy ciała, pomocne może być zbadanie innych opcji. Być może istnieją inne leki, które nie powodują tak wielu skutków ubocznych i warto o nich porozmawiać z lekarzem.

Cykl miesiączkowy

Podczas cyklu menstruacyjnego organizm w naturalny sposób zatrzymuje wodę. Możesz również odczuwać przyrost wagi w pierwszym dniu miesiączki i może on trwać przez kilka dni po jej zakończeniu. Jest to oczywiście normalne, a waga zazwyczaj wraca do normy przed końcem okresu. Powodem tego wzdęcia podczas cyklu menstruacyjnego są zmiany w poziomie progesteronu i estrogenu. Obniżony poziom progesteronu powoduje zrzucanie wyściółki macicy, a także zatrzymywanie płynów w jamie brzusznej.

Alkohol

Alkohol może powodować różnego rodzaju spustoszenia w Twoim organizmie, ale co więcej, może powodować przyrost masy ciała i wahania wagi. Alkohol jest inaczej przetwarzany w organizmie i jego trawienie trwa dłużej. Może to powodować zatrzymywanie wody w organizmie i wahania wagi. Dlatego alkohol jest wysokokaloryczny, więc należy go spożywać z umiarem.

Pomiar wagi i najlepszy czas na jego wykonanie

Twoja masa ciała może się wahać w ciągu tygodnia i może się okazać, że nigdy nie pozostajesz w tej samej wadze, nawet o różnych porach dnia. Aby zmierzyć prawidłową wagę bez wpływu czynników zewnętrznych, musisz ważyć się we właściwym czasie i we właściwy sposób.

Określanie rzeczywistego pomiaru wagi

Zaleca się, aby ważyć się z samego rana, kiedy waga jest najniższa i kontynuować to przez co najmniej tydzień lub dwa. Średnia suma Twoich zarejestrowanych wag w ciągu tygodnia to Twój rzeczywisty pomiar wagi.

Określanie średniej fluktuacji wagi

Ważąc się o różnych porach w ciągu dnia, możesz poznać swoje wahania wagi. Spróbuj ważyć się 3-4 razy w ciągu dnia przez kilka dni i sprawdź, czy zauważysz jakieś wzorce.

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas ważenia się

Są pewne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas ważenia się, a które mogą wpłynąć na wyniki. Takie jak waga butów lub ubrań, czy też jedzenie przed ważeniem się. Aby uzyskać dokładny odczyt, upewnij się, że za każdym razem nosisz te same buty i ten sam rodzaj odzieży.

Czy wahania wagi różnią się między kobietami a mężczyznami?

Poza tym, że doświadczasz wahań wagi podczas menstruacji, istnieją różne różnice między kobietami i mężczyznami, jeśli chodzi o wagę. Kobiety zazwyczaj doświadczają zatrzymania płynów w ciągu kilku pierwszych dni miesiączki. Efekt ten nasila się podczas owulacji i osiąga szczyt w pierwszym dniu menstruacji. Trwa to jednak tylko kilka dni i waga wraca do normy. Kobiety mają również wyższy procent tkanki tłuszczowej w organizmie niż mężczyźni. Metabolizują one tłuszcz w szybszym tempie podczas wykonywania ćwiczeń o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, ale w rzeczywistości spalają mniej tłuszczu niż mężczyźni w stanie spoczynku. Jest to jeden z powodów, dla których kobiety mają więcej zmagazynowanego tłuszczu (20-25%) niż mężczyźni.Kobiety częściej jedzą w odpowiedzi na stres. Są one również bardziej skłonne do jedzenia żywności o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. Bez odpowiedniego reżimu ćwiczeń, może to powodować wahania wagi.

Mężczyźni, z drugiej strony, mają około 10-15% tkanki tłuszczowej. Mężczyźni również mają tendencję do utraty wagi szybciej niż kobiety. Ze względu na ich skład ciała, mają zazwyczaj więcej masy mięśniowej i wyższe tempo przemiany materii niż kobiety. Przechowują większość tłuszczu wokół ich środkowej części ciała, i to jest powód, dlaczego są w stanie szybko schudnąć podczas ćwiczeń. Chociaż mężczyźni nie doświadczają tak wielu wahań wagi jak kobiety, mają tendencję do jedzenia większej ilości kalorii i spożywania pokarmów o wysokiej zawartości sodu i tłuszczu. Ten rodzaj diety może zdecydowanie powodować niespójne wahania wagi.

Jak się ważyć

Ważne jest, aby ważyć się prawidłowo, jeśli chcesz osiągnąć swoje cele związane z utratą wagi. Znajomość swojej wagi bazowej każdego dnia pozwoli Ci zarządzać swoją wagą i utrzymać masę ciała w ryzach. Oto kilka wskazówek, jak uzyskać idealny wynik pomiaru wagi.

  • Pamiętaj, aby opróżnić pęcherz przed krokiem na skali.Nosić jak najmniej odzieży, jak to możliwe. W ten sposób wyeliminujesz wszelkie dodatkowe kilogramy, które mogłyby przeszkadzać w uzyskaniu dokładnego odczytu. Upewnij się, że waga jest ustawiona równo z płaską, twardą powierzchnią. Stań tak nieruchomo, jak to tylko możliwe i zachowaj stabilność i grunt pod nogami.Zapisz swoją wagę w notatniku.

Jeśli będziesz powtarzać ten rytuał każdego dnia, będziesz w stanie zobaczyć swoje wzorce pomiaru wagi oraz to, w jaki sposób Twoja dieta i aktywność przyczyniają się do wahań wagi. Jeśli nie masz wagi, rozważ zmierzenie wymiarów swojego ciała poprzez zanotowanie, jak pasują Twoje ubrania lub poprzez zmierzenie ramion, talii i nóg. Ta metoda może pomóc w określeniu, na które części ciała wahania wagi mają największy wpływ. Może to być również pomocne w wyborze odpowiedniego reżimu ćwiczeń i ukierunkowaniu na właściwe obszary.Śledzenie tętna może być pomocne w określeniu poziomu sprawności fizycznej i siły. Połączenie wszystkich tych metod jest skutecznym sposobem na znalezienie przyczyny wahań wagi.Po określeniu wzorców pomiaru wagi, możesz następnie zmodyfikować swój trening lub dietę, aby odzwierciedlić swoje cele związane z utratą lub utrzymaniem wagi.

Podsumowanie

Wahania wagi są normalne dla obu płci i mogą wystąpić w każdym wieku. Mogą one występować codziennie, a nawet zmieniać się z tygodnia na tydzień, jak również z miesiąca na miesiąc. Wahania wagi mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Największym z nich jest dieta. Pomiar wagi i codzienne śledzenie jej wahań jest dobrym sposobem na rozpoczęcie obserwacji wzorców w składzie ciała i przejęcie większej kontroli. Wahania wagi nie oznaczają, że przybierasz na wadze. Obsesja na punkcie utraty wagi nie jest idealna, ponieważ jest to tylko liczba. Skupienie się na składzie ciała, takim jak procent mięśni i tłuszczu, a także utrata centymetrów jest lepszym wskaźnikiem zdrowia i kondycji.